PHOTO 2022 09 23 13 31 50

 

Konj je jedna od onih životinja koja svojom veličinom, stasom, gracioznošću, ljepotom malo koga ostavlja ravnodušnim, naročito djecu. Poznato je da se konji zbog svojeg učinka na jahačevo tijelo, ali i um, koriste u terapijske i pedagoške svrhe u radu s djecom s teškoćama (cerabralna paraliza, down sindrom, autizam, hiperaktivnost…). No i sam boravak u prirodi s konjima osigurava svoj djeci mnogobrojne pozitivne učinke na cjelokupni razvoj. Prema istraživanjima, jedna minuta na konju jednaka je kao da ste napravili 90 koraka. Način na koji se konj kreće, omogućava senzorne i motoričke informacije ljudskom tijelu i mozgu, a senzomotorički razvoj djeteta preduvjet je za razvoj kognitivnih sposobnosti. Dok dijete jaše, rade mu svi mišići, vježba ravnotežu, stimulira simpatički živčani sustav što pozitivno djeluje na poboljšanje koncentracije, pažnje, pamćenja i učenja djece, razvoj empatije te samopouzdanja.

Samo druženje, hranjenje i boravak djece u prirodi s tim prekrasnim stvorenjima, dovoljno je poticajno i vrijedno iskustvo te smo zbog toga neizmjerno zahvalni Konjičkom centru Nin i Šimi Saviću, koji je kroz dva dana, ugostio naše tri vrtićke skupine, Zvjezdice, Kaiće i Losturice, omogućio upoznavanje i druženje s konjima, te svakom djetetu strpljivo pružio iskustvo jahanja, na poniju za one manje, i većem konju za one malo hrabrije. Djeca su se vratila u vrtić puna pozitivnih iskustava, doživljaja i dojmova, a mi se još jednom zahvaljujemo Konjičkom centru Nin na izdvojenom vremenu i veselimo ponovnom druženju.

Gorana Žuvela

stručni suradnik pedagog