zima4

Siječanj u DV "Morska vila" protekao je u znaku godišnjeg doba zime i vremenskih prilika koje nas u ovo doba godine uobičajeno očekuju. S obzirom na dosta hladan početak i nesvakidašnju pojavu zamrzavanja mora u gradu Ninu, koja je kod djece pobudila veliki interes i znatiželju, vodeći se njihovim interesima, radili smo aktivnosti istraživanja snijega i leda, poticali spoznajni razvoj, logičko zaključivanje, pažnju i koncetraciju, logičko-matematičke kompetencije (geometrijski oblici, broj, više, manje) kroz aktivnosti proučavanja nastanka snijega, odnosno snježnih pahulja, nastanka leda, proučavanja koja je temperatura ledišta pojedinih tekućina, koje će se prije zalediti, otopiti, kako raste led, bežičnim  mikroskopom promatrali strukturu leda, kapljice vode... Crtali smo ledom, otapali led, istraživali boje... Upoznali smo i Sjeverni i Južni pol, životinje i ljude koji tamo žive, kroz enciklopedije, priče, filmiće, slike, stolno-manipulativne igre upoznali kako se zovu, čime se bave, kako izgledaju, gdje žive Eskimi, napravili smo novi centar aktivnosti, Iglu, u kojem su djeca kroz različite aktivnosti, pecanje ribica, vješanje čarapica, gradnju različitim pedagoški neoblikovanim materijalima (kocke, čašice) poticala razvoj fine motorike, senzornim kapicama poticala integraciju taktilnog senzornog sustava, kroz enciklopedije, priče, slike, plakate upoznavala običaje i način života Eskima, kroz aktivnosti upoznavanja životinja i njihovih otisaka (polarni medvjed, polarna lisica, pingvini, tuljani) poticala razvoj logičko-matematičkih kompetencija, kroz mjerenje, uspoređivanje (veće-manje, teže-lakše), likovnim aktivnostima poticala razvoj fine motorike, kreativnosti, mašte, prostornih odnosa na papiru... Prirodnim fenomenom Aurora borealis, odnosno promatranjem polarne svjetlosti koja je kod djece pobudila izuzetno zanimanje, započeli smo s aktivnostima istraživanja svjetla i sjene, Sunca, Sunčevog sustava, a s obzirom na interese djece, tema je prerasla u projekt koji još uvijek traje...

Fotografije aktivnosti u siječnju možete pogledati OVDJE.